09 PAŹ 2019

Wernisaż wystawy "Drewniana Czeladź. Miasto którego już nie ma?"

Drewniana Czeladź. Miasto którego już nie ma?” to temat spotkania podsumowującego projekt realizowany przez Towarzystwo Powszechne Czeladź przy merytorycznym wsparciu ze strony Muzeum Saturn. 18 października (o godz. 17.00) Dobrawa Skonieczna-Gawlik przedstawi zarówno założenia projektowe, jak i wyniki prowadzonych badań terenowych oraz kwerend archiwalnych.

W 1817 roku w mieście istniało 235 drewnianych domów, stanowiąc ponad 95% wszystkich zabudowań. Drewniane domy, stodoły, komórki do lat 70. XX wieku były nieodłącznym elementem miasta, dziś zachowały się na fotografiach, rysunkach i pamięci mieszkańców Czeladzi.

Tego popołudnia otwarta zostanie najnowsza ekspozycja muzealna przedstawiająca dawne zabudowania Czeladzi, podkreślając ich ważną rolę we współczesnym obliczu miasta. Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Saturn od 18 października do 1 grudnia.

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" i Muzeum Zagłębia w Będzinie. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.