21 MAJ 2020

KLIK - SATURN. Dr Stanisław Trznadel. Wspomnienie w 50. rocznicę śmierci.

Najwyższym prawem dla niego było zawsze dobro chorego. Na Piaski przybył w 1936 r. wiążąc się z nimi na kolejne 34 lata. Początkowo pracował w charakterze lekarza domowego oraz zakładowego kopalni „Czeladź”. W czasie II wojny światowej dwukrotnie aresztowany przez Gestapo za zbyt częste i nieuzasadnione wystawianie zwolnień lekarskich polskim pracownikom kopalni. Ratowany z opresji przez dyrektora zakładu z pochodzenia Niemca, a także volksdeutschów nie mogących obejść się bez doświadczonego doktora. W 1946 r. powierzono mu stanowisko specjalisty położnika oraz chorób kobiecych w Poradni Matki i Dziecka. Wciąż leczył też członków rodzin pracowników kopalni „Czeladź”, emerytów i chorych uprawnionych do opieki lekarskiej, których przyjmował w Rejonowym Ośrodku Zdrowia.

Niezwykle skromny, oddany swej służbie człowiek. Koneser sztuki. Zgromadził pokaźną kolekcję obrazów malarzy polskich i zagranicznych, jak również bogatą literaturę fachową obcojęzyczną. Zmarł 21 maja 1970 r. przeżywszy 71 lat. Spoczywa we wspólnym grobowcu z żoną na cmentarzu parafialnym przy ul. Szybikowej.

Zgodnie z ostatnią wolą bezdzietnych Marii i Stanisława Trznadlów ustanowiono fundację, na której fundusz założycielski zostały przeznaczone pieniądze pochodzące ze sprzedaży dóbr wchodzących w skład ich osobistej masy majątkowej. Dzięki zaangażowaniu wykonawcy testamentu - przyjaciela domu doktorostwa Trznadlów inżyniera A. Wiśniowskiego uzyskano kwotę w wysokości 960 000 zł umożliwiającą rozpoczęcie działań. Fundusz Stypendialny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego funkcjonował w latach 1981-1989 jako agenda Zarządu Głównego PTL z zadaniem stworzenia wyróżniającym się lekarzom specjalizującym się w jednej z podstawowych dyscyplin klinicznych (interna, ginekologia, chirurgia, pediatria) możliwości podnoszenia poziomu naukowego oraz kwalifikacji zawodowych. Stypendia im. małż. Trznadlów przyznawane były na zasadzie otwartego konkursu nadzorowanego przez Zarząd Funduszu Stypendialnego PTL, w którym oceniano tezy naukowe posiadające aspekt praktyczny wygłoszone w formie wykładu połączonego z dyskusją.

Od 1990 r. dr Stanisław Trznadel jest patronem jednej z piaskowskich ulic.