20 MAJ 2020

KLIK - SATURN. Mikołaj Kornicz-Siestrzeniec łotr i zawadiaka pogranicza. Opowieści ciąg dalszy

W czasie gdy kariera będzińskiego wójta i burgrabiego Mikołaja Kornicza Siestrzeńca osiąga swoje apogeum (lata trzydzieste XV wieku) najpotężniejszą po królu osobą w Koronie był biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Ten zręczny polityk zdołał stworzyć własne stronnictwo, skutecznie wpływał na decyzje podejmowane przez Jagiellonów w sprawach państwowych, jako pierwszy Polak sięgnął też po godność kardynalską. Oleśnicki z zimną krwią eliminował politycznych przeciwników, zwłaszcza jeśli byli innowiercami. Jest zatem rzeczą naturalną, iż działający na zachodnich rubieżach Małopolski, popierany przez Szafrańców i co gorsza sprzyjający husytom Mikołaj Kornicz, nie cieszył się zbytnią biskupią sympatią.

Będziński burgrabia – znany ze swej porywczości Oleśnickiego się jednak nie wystraszył, ba, sam przeszedł do działań zaczepnych. Otwarty konflikt miedzy nimi rozpoczął się od nagonienia (czyli podważenia) szlachectwa biskupiego brata - Jana Głowacza z Oleśnicy. Poddanie w wątpliwość szlachectwa było w średniowiecznej Polsce najwyższej rangi zniewagą. Zuchwałe oskarżenia Kornicza uderzyły w samego Oleśnickiego, który odtąd w osobie będzińskiego watażki widział osobistego wroga.

Tymczasem Siestrzeniec, niczym sienkiewiczowski Kmicic, coraz pewniej poczynał sobie na polsko - czeskim pograniczu, igrając z prawem i autorytetem biskupa. Uwięził dziecko Tomka z Nawojowej, porwał Świętosława - mieszczanina z miasta biskupiego Sławkowa, a jego towarzysze obrabowali starostę klucza sławkowskiego Hinczę z Sarnowa. Ponadto Kornicz - urzędnik królewski, nadal wspierał husytów, prowadząc niezwykle dochodowy proceder przemytu broni do ogarniętych herezją Czech. Wobec nacisków - król Władysław Jagiełło, dotychczas przymykający oko na występki Mikołaja, zgodził się na postawienie będzińskiego burgrabiego przed sądem w Nowym Korczynie. Tam Korniczowi przedstawiono zarzut kradzieży części królewskiego skarbu w 1410 przy zdobyciu zamku Dzierzgonia, zdradę tajemnic państwowych i fałszowanie dokumentów, knowania przeciw Polsce z Zygmuntem Korybutowiczem, wreszcie skrywanie na zamku będzińskim bandy Ślązaków, którzy nękali okolicę rozbojami i grabieżą. Wyrok pozbawił Kornicza urzędu burgrabiego, ale udało się mu zachować będzińskie wójtostwo.

Wyrok królewskiego sądu Mikołaja Kornicza, zamiast spacyfikować, zmusił tylko do dalszych występków. Już w maju 1434 roku na czele bandy 130 łotrzyków napadł na zamek w Siedlcu (dziś sosnowieckim Sielec), który zdobył i zrabował. Wśród łupów (straty oszacowano na 170 grzywien!) znajdowały się kosztowności, biżuteria, garderoba i naczynia stołowe. Przy okazji napastnicy spuścili też wodę z zamkowego stawu. Małgorzatę, żonę Bodzanty - właściciela zamku, zwyczajnie wyrzucili. Wkrótce potem, w zbrojnej kupie liczącej już ponad 300 głów, najechał Kornicz dobra biskupa Oleśnickiego w kluczu sławkowskim. Sterroryzował cztery biskupie wsie i wyciął w pień 130… dębów.

Tymczasem zmarł w 1434 roku Władysław Jagiełło, a wpływy krakowskiego biskupa stały się jeszcze rozleglejsze. W związku z niepokojami na pograniczu, jesienią 1434 roku zorganizowano w Będzinie zjazd książąt górnośląskich z panami polskimi, a do Będzina przybył swoją osobą sam Zbigniew Oleśnicki. Tym sposobem ostatecznie zmuszono Kornicza do uległości. Ale Mikołaj raz jeszcze postawił na swoim - trzy lata później otrzymał urząd burgrabiego zamku w Rabsztynie, będącego własnością sławnego Spytka z Melsztyna, gdzie pełnił swój nowy urząd aż do śmierci w 1443 roku.