14 LIS 2019

Między niebem a ziemią

Muzealna Akademia Seniora zaprasza na spotkanie ujawniające tajemnice Kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej znajdującego się w Czeladzi-Piaskach. Świątynia została zbudowana w latach 1922-1924 staraniem ks. prałata Jerzego Imieli, a fundatorem było francuskie Towarzystwo Bezimienne Kopalń „Czeladź” oraz pracownicy kopalni „Czeladź”. Wczesnoromańska, oszczędna w stylu budowla jest niemalże wierną kopią kościoła wzniesionego w 1909 roku we francuskim mieście Brest.

Obecnie odnowiona bryła kościoła jest jednym z charakterystycznych punktów Czeladzi. Czy jednak historia tego obiektu jest do końca znana? Czy świątynia skrywa jakieś tajemnice? Jakie wydarzenia przedstawiają witraże zdobiące piaskowską Mater Dolorosę?

O realizacji przedsięwzięcia, architekturze katedry oraz wyposażeniu i jej symbolice opowie Anna Binek-Zajda, historyk i kustosz Muzeum Saturn. Zapraszamy 19 listopada o godz. 10.00.

Wstęp wolny.