Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

04 LIS 2020

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pomnika poświęconego potyczce na Saturnie.

 

Pomnik stanie w niedalekiej odległości od pierwotnej lokalizacji monumentu zbudowanego w 1929 r. u zbiegu ulic dzisiejszej Katowickiej oraz Nowopogońskiej i odsłoniętego w 10. rocznicę walk na polach pod kopalnią „Saturn”. Przez dekadę swojego istnienia, aż do chwili zburzenia z rozkazu niemieckich władz okupacyjnych, silnie oddziaływał na świadomość historyczną czeladzian.

Przedsięwzięcie w sprawie wzniesienia pomnika zostało zainicjowane złożeniem wniosku do władz miasta przez Muzeum Saturn. Stosowny akt erekcyjny podpisali: Burmistrz Miasta Czeladź Zbigniew Szaleniec, Zastępca Burmistrza do spraw Komunalnych Elżbieta Dmitruk, Zastępca Burmistrza do spraw Społecznych Beata Zawiła, Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Czeladzi VIII kadencji Marcin Gadecki oraz Dyrektor Muzeum Saturn Iwona Szaleniec.

Dokument umieszczono w specjalnej tubie wykonanej ze stali nierdzewnej, a wraz z nim, jak tradycja nakazuje, pamiątki dla potomności w postaci kopii aktu erekcyjnego z 1929 r., „Dziennika Zachodniego” wydanego w dniu uroczystości, a także wpinki z wizerunkiem obecnego herbu naszego miasta.

Wmurowania aktu w miejscu, w którym stanie cokół zrekonstruowanego pomnika dokonały wszystkie osoby składające pod nim podpis. Ceremonia odbyła się w dniu 4 listopada o godz. 11.00.

 

Szerzej o historycznej potyczce sprzed ponad 100 laty w ubiegłorocznym numerze „Oficyny Saturnowskiej”: http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl/wydawnictwa/ROK_2019 

 

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego

 

 

 

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl